Найменне устаноў

Пытанні, у вырашэнні якіх Вам могуць тут дапамагчы

Установа адукацыі

Забяспечвае першаснае працаўладкаванне, разглядае пытанне аб пераразмеркаванні маладога спецыяліста. Ажыццяўляе выпускнікам з ліку дзяцей-сірот і асоб, якія засталіся без апекі бацькоў, пры адлічэнні ў сувязі з атрыманнем адукацыі і размеркаваннем выплату грашовай кампенсацыі кошту харчавання за час адпачынку. Пры адлічэнні ў сувязі са сканчэннем установы адукацыі або па іншых прычынах пры прадастаўленні даведкі аб працаўладкаванні забяспечвае камплектам адзення, абутку, мяккага інвентара і абсталявання альбо іх грашовай кампенсацыяй і грашовай дапамогай. Патранат ажыццяўляе ў працягу 2-х гадоў пасля выпуску.

Упраўленне па працы, занятасці і сацыяльнай абароне

Ажыццяўляе кантроль за рэалізацыяй права на працу і занятасць. Кансультуе па пытаннях сацыяльнай абароны, прадастаўлення льгот і гарантый у адпаведнасці з заканадаўствам. Ажыццяўляе выплаты дапамог малазабяспечаным сем'ям, аказвае адрасную сацыяльную дапамогу.

Тэрытарыяльны цэнтр сацыяльнага

абслугоўвання насельніцтва

Аказвае садзейнічанне ў вырашэнні ўзнікшых пытанняў. Аказвае псіхалагічную, гуманітарную дапамогу, юрыдычнае кансультаванне. Ажыццяўляе патранат асоб з ліку дзяцей-сірот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў, ва ўзросце ад 18 да 23 гадоў.

Прадпрыемствы і арганізацыі

Забяспечваюць рэалізацыю права на працу ў адпаведнасці з заканадаўствам. Ажыццяўляюць выпускнікам у месячны тэрмін пасля заключэння працоўнага дагавора выплату грашовай дапамогі. Выплачвае аднаразовую дапамогу выпускнікам у сувязі з пераездам на працу ў іншую мясцовасць (арт. 96, п. 4 ТК).

Аддзел жыллёва-

камунальнай гаспадаркі (пры райвыканкамах, гарвыканкамах)

Вырашае пытанні ў галіне жыллёвага

заканадаўства (пастаноўка на ўлік маючых патрэбу ў паляпшэнні жыллёвых умоў, пазачарговае Прадастаўленне жылля выпускнікам з ліку детейсирот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў...).

Сельскія выканаўчыя камітэты, ЖЭУ, РКЦ

Выдаюць даведкі аб займаемым ў дадзеным населѐнном пункце жылым памяшканні, складзе сям'і. Вырабляюць разлік налічэння платы за камунальныя паслугі.

Аддзел унутраных спраў

Ажыццяўляе рэгістрацыю грамадзян па месцы

жыхарства і па месцы знаходжання. Ажыццяўляе ахову правапарадку.

Упраўленне адукацыі

Вырашае праблемы ў галіне атрымання адукацыі, выхавання. Займаецца пастаноўкай на чаргу і атрыманнем накіравання дзіцяці ў дашкольную ўстанову.

Мясцовыя выканаўчыя і распарадчыя органы

Ажыццяўляюць кантроль за дзейнасцю Міжведамаснай камісіі па рашэнні пытанняў жыццеўладкавання асоб з ліку дзяцей-сірот і дзяцей, якія засталіся без апекі бацькоў